Рання весна, з періодичними тривалими похолоданнями, призвела до не дуже сприятливих факторів перед входом ріпаку в цвітіння – зокрема це холодові стреси та затримка виходу шкідників аж до даного періоду (мал.1).
Враховуючи умови, що склалися та стан озимого ріпаку, першочерговою задачею є - проведення правильного захисту культури від шкідників:
Деякі посіви зазнали впливу холодів, про це нам свідчить фіолетове забарвлення листкової пластинки та бутонів, а також наявність тріщин в середині стебел і коренів.
Тому, з метою заліковування уражень та посилення фертильності пилку, радимо застосовувати борні добрива (Еколайн Бор Органічний, Спідфол Бор і т.д.) в нормі 70-100 г/га Бору. Також, для зменшення впливу холодових стресів та підвищення стійкості при різкому переході на високі дені температури, слід застосовувати амінокислоти (Вігортем С, Амінокат 30, Спідфол Аміно Кальмаг і т.д.) та комплексні мікродобрива олійного напрямку (Еколайн Олійний Хелат, Паверфол Олійний, Нутрівант Плюс Олійний і т.д.), які є важливими для оптимального росту і розвитку бутонів та зменшення їх абортивності.
Позакореневе підживлення можна поєднувати з інсектицидним захистом лише у фазу бутонізації.
При вході культури в цвітіння ми повинні розуміти, що це основна фаза захисту рослин ріпаку від таких хвороб, як: альтернаріоз (найшкідливіший, мал.2), склеротиніоз, фомоз стебла, циліндроспоріоз, борошниста роса, вертицильозне та фузаріозне в´янення.
Альтернаріоз викликає потемніння стручків, пошкоджує провідні пучки, що живлять насіння – в результаті отримуємо щупле насіння та інтенсивне розтріскування на стадії дозрівання стручків (сама хвороба проникає в рослину на стадії цвітіння і далі поширюється по провідним пучкам).
Отже, для успішного захисту посівів ріпаку озимого від альтернаріозу і решти хвороб, що вражають стручки та можуть понизити урожайність на 30-50 %, рекомендуємо проводити фунгіцидний захист препаратами Аканто Плюс, Тітул Дуо, Болівар Форте та ін. (при настанні 15 % цвітіння). Фунгіцидний захист можна поєднувати з внесенням інсектицидів по цвітінню.
Рекомендації розроблені агрономом-консультантом,
кандидатом сільськогосподарських наук, практиком Кифорук В.В